paczki

Przesyłka priorytetowa – na czym polega?

Mówiąc o priorytecie, zawsze mamy na myśli coś pilnego, ważnego, wymagającego szczególnej uwagi. Jeśli chodzi o przesyłki, to tutaj sprawa ma się podobnie – przesyłka priorytetowa to taka, która musi dotrzeć do nadawcy tak szybko, jak to możliwe. Dowiedz się więcej na ich temat i sprawdź, czy warto nadawać pocztowe przesyłki priorytetowe czy lepiej skorzystać z usług firmy kurierskiej!

Przesyłka priorytetowa a ekonomiczna

Wysyłasz paczkę, dokumenty albo list, a do tego zależy Ci na czasie? Decydując się na usługi Poczty Polskiej możesz skorzystać z usługi szybszego doręczenia, czyli przesyłki priorytetowej. Co odróżnia ją od standardowej? Przesyłka ekonomiczna ma przewidywany termin realizacji usługi w trzy dni robocze po dniu nadania, z kolei przesyłka priorytetowa dociera w następny dzień roboczy po dniu nadania. Warunkiem jest, by priorytet został nadany przed godziną 15.00 – w przeciwnym razie termin doręczenia wydłuży się o 1 dzień. Tu jednak musimy też pamiętać o tym, że przewidywane terminy realizacji usługi nie stanowią gwarantowanych terminów doręczenia – może zdarzyć się, że przesyłka nie dotrze we wskazanym terminie.

W paczce mogą znaleźć się standardowe przedmioty dopuszczone do obrotu pocztowego (m.in. odzież, książki, kosmetyki, dokumenty), a gabaryty paczki muszą spełniać określone wymogi:

  • minimalne wymiary to: 9 cm x 14 cm (strona adresowa) z tolerancją +/-2 mm
  • maksymalne wymiary: długość + obwód do 300 cm. Tutaj warto wiedzieć o podziale na gabaryty: A: długość do 60 cm, szerokość do 50 cm, wysokość do 30 cm i B: gdy choć jeden z wymiarów przekracza maksymalne, dopuszczalne wymiary z gabarytu A.

Przesyłka priorytetowa czy kurierska?

Przesyłki pocztowe priorytetowe wciąż są popularne i wiele osób decyduje się na taką formę nadania. Obecnie jednak rynek jest mocno nasycony ofertami firm kurierskich. Dlatego przed nadaniem przesyłki naturalnym jest sprawdzenie, czy z pomocą innej firmy nie zapłacimy mniej lub też, czy usługa nie będzie lepiej dostosowana do naszych potrzeb (np. opcja doręczenia w sobotę, dostawa w określonych godzinach). Jak zatem sprawdzić, co będzie korzystniejsze? Najlepiej wejść na stronę brokera: tanie przesyłki kurierskie Sendit.pl, uzupełnić formularz, zalogować się do panelu użytkownika, wprowadzić dane na temat paczki i znaleźć odpowiednią opcję. Możesz tam wybrać także usługi dodatkowe – np. doręczenie w 24 lub 48h.

Gdzie znaleźć najkorzystniejsze ceny przesyłek?

Jeśli interesuje Cię przesyłka priorytetowa, to najlepiej udać się do pobliskiego punktu Poczty Polskiej i tam ją nadać, od razu informując, że ma to być priorytet – usługa wiąże się bowiem z dodatkową opłatą. Jeśli jednak zależy Ci na szybkim doręczeniu przesyłki, a do tego w przystępnej cenie, polecamy sprawdzić oferty firm kurierskich. W łatwy sposób uczynisz to za pośrednictwem brokera, takiego jak Sendit, gdzie możesz sprawdzić np. ceny usług poszczególnych firm kurierskich: https://www.sendit.pl/cennik/cenniki-krajowe/kurier_48.