kołobrzeg

Zabytki Kołobrzegu – co warto w nim zwiedzić?

Kołobrzeg to jedno z najpopularniejszych miast polskich, położone w województwie zachodniopomorskim. Turyści najczęściej przyjeżdżają tu dla wypoczynku nad morzem. Jednak warto wiedzieć, że Kołobrzeg nie jest pozbawiony ciekawych miejsc i atrakcji. Co warto zwiedzić? Z obiektów położonych blisko morza warto polecić trzy: molo, latarnię morską oraz port morski. Każde z nich ma swoją historię. Molo posiada XIX-wieczne pochodzenie, a latarnia morska zaistniała w 2. połowie XVII wieku. W 1666 roku pierwszy raz zabłysło w niej światło. Zniszczona podczas II wojny światowej została szybko odbudowana i stoi do dziś. Z jej 26-metrowej wysokości rozpościera się widok na Bałtyk i port.

Zabytki w Kołobrzegu

Port ten słynie z największego połowu dorszy. Z zabytków architektonicznych powinno się zwiedzić: katedrę, basztę lontową oraz ratusz miejski. Katedra ma średniowieczny rodowód (XIV wiek) i zbudowana została w stylu gotyckim. Z jej wieży można podziwiać panoramę miasta. Baszta lontowa również pochodzi z XIV wieku. Wchodziła w skład murów miejskich. Posiada wąskie otwory strzelnicze, a od strony południowej pozbawiona jest okien. Ratusz miejski wybudowano na przełomie lat 20. i 30. XIX wieku według projektu Karola Schinklera. Ten neogotycki obiekt przypomina łudząco średniowieczny zamek obronny. Jego dekoracje stanowią wieżyczki, a także herb Polski i miasta Kołobrzeg. W Kołobrzegu nie brakuje pomników. Jeden z nich to Pomnik Zaślubin Polski z Morzem, upamiętniający owo wydarzenie z 18 marca 1945 roku. Znajduje się w kołobrzeskim Parku Żeromskiego.

Drugi pomnik to Pomnik Sanitariuszki. Przedstawia klęczącą kobietę, ubraną w mundur, udzielającą pomocy rannemu mężczyźnie. Posąg odsłonięto w hołdzie kobietom walczącym w szeregach Wojska Polskiego podczas II wojny światowej. Zlokalizowany jest przy ulicy Sikorskiego. Dla dużych i małych pasjonatów różnego rodzaju militariów, w mieście znajdzie się Muzeum Oręża Polskiego. Można w nim obejrzeć broń, która służyła zarówno do walk na lądzie, jak i na morzu. W Kołobrzegu ciekawymi miejscami dla najmłodszych mogą być: Miasto Myszy – muzeum będące odwzorowaniem mysiej nory – oraz Ukryta Kraina – „świat, w którym magia stoi otworem”.

Zobacz też:

Muzea w Kołobrzegu – gdzie warto się udać?