Umowa rezerwacyjna mieszkania – czym jest i kiedy warto ją podpisać?

Marzysz o znalezieniu wymarzonej przestrzeni dla siebie i dla Twojej rodziny? A może już masz na oku mieszkanie deweloperskie w atrakcyjnej lokalizacji i obawiasz się, że ktoś inny wcześniej je wykupi? Przeczytaj nasz poradnik o umowach rezerwacyjnych! Dowiedz się, jak zarezerwować ofertę i zagwarantować sobie czas na sfinalizowanie formalności zakupowych.

Czym jest umowa rezerwacyjna?

Zastanawiasz się, w jaki sposób pogodzić oczekiwanie na decyzję kredytową z poszukiwaniem lokalu na rynku pierwotnym? Poznaj mechanizm rezerwowania mieszkań, który umożliwi Ci podpisanie wstępnego porozumienia deweloperskiego.

Zapewne domyślasz się już, że umowa rezerwacyjna ma charakter dwustronnego kontraktu na piśmie, który pociąga za sobą określone prawa i obowiązki dla każdej ze stron. Deweloper zobowiązuje się do wyłączenia wskazanej nieruchomości z oferty sprzedażowej na okres wyszczególniony w zapisach umownych. Potencjalny nabywca godzi się na wniesienie opłaty rezerwacyjnej. Otrzymuje w zamian czas i dokumenty niezbędne do uruchomienia procedur kredytowych w banku.

Jakie informacje powinny widnieć na umowie rezerwacyjnej z deweloperem?

Skoro wiesz już wszystko o zasadach działania umów rezerwacyjnych dla mieszkań deweloperskich, powinieneś poznać części składowe takiego dokumentu. Co powinno się w nim znaleźć? Zadbaj, aby w umowie znalazły się następujące informacje:

  • dane firmy deweloperskiej,

  • miejsce i data sporządzenia pisma,

  • cena mieszkania z oferty,

  • okres wyłączenia nieruchomości ze sprzedaży,

  • wysokość opłaty za umowę rezerwacyjną wraz z terminami przelewu środków na wskazane konto.

Bez względu na to, czy wybierasz nowe mieszkania w Szczecinie, czy w innym dużym mieście, zapewnij sobie dokładny opis usytuowania w budynku wielorodzinnym i konkretne dane powierzchni użytkowej. Zajrzyj również do sekcji, gdzie opisano konsekwencje niedotrzymania warunków umowy.

Jakie koszty pociąga za sobą podpisanie umowy rezerwacyjnej?

Chcesz podpisać umowę rezerwacyjną z deweloperem, lecz zastanawiasz się nad kosztami takiego rozwiązania? Pamiętaj, że rezerwacja oznacza dla dewelopera wyłączenie możliwości reklamowania wybranej oferty. Twój czas na przejście procedur weryfikacji zdolności kredytowej stanowi ryzyko dla głównego inwestora. Dlatego na ewentualne opłaty należy patrzeć jak na rekompensatę za niepewność transakcji.

Wysokość obciążeń zawsze podlega indywidualnym ustaleniom stron. Koszty rezerwacyjne przybierają najczęściej 3 podstawowe formy:

  • zaliczki podlegającej zwrotowi,

  • zadatku chroniącego przed zerwaniem umowy przez jedną ze stron,

  • bezzwrotnej opłaty rezerwacyjnej.

Kiedy warto podpisać umowę rezerwacyjną?

Podpisanie umowy rezerwacyjnej daje Ci pewność, że wybrany lokal nie zostanie sprzedany w określonym terminie. Zyskujesz więc czas niezbędny na załatwienie formalności bankowych lub zebranie wkładu własnego na poczet kredytu hipotecznego.

Skoro czytasz ten artykuł, zapewne interesują Cię nowoczesne mieszkania deweloperskie. Szczecin może się pochwalić ciekawym kompleksem Crocus Hill, stworzonym w odpowiedzi na potrzeby rodzin. Bliskość Jasnych Błoni i Parku Kasprowicza nadają inwestycji niepowtarzalny charakter. Wejdź na stronę www.crocushill.pl i wybierz lokal mieszkalny, w którym spędzisz piękne chwile w gronie najbliższych.

Materiał partnera